Som medlem får man:
- deltaga på de träffar klubben arrangerar.
- ta del av de klubbrabatter och erbjudanden klubben förhandlar fram.

Dessutom får man via hemsidan tillgång till:
- e-post-utskick med senaste informationen om klubben och hemsidan.
- medlemssidan med information, erbjudanden och en hel del annat.
- en egen forward- e-postadress på @nogs.se.
- verkstadsmanualer och annan teknisk information.

Årligen arrangeras det träffar, det kan tex vara förarträningar på bana. Banträffar sker även tillsammans med andra klubbar vilket ger en chans att bekanta sig med andra bilmärken, mest japanska förstås.

Medlemsavgiften är idag 400kr/år. Äger man inte en egen bil kan man bli stödmedlem. Som stödmedlem får man tillträde till medlemssektionen på hemsidan och de träffar som klubben arrangerar, man får dock inte köra på banan. Som stödmedlem får man heller inte ta del av de rabatter och erbjudanden som klubben förhandlar fram. Medlemsavgiften för stödmedlemmar är 150kr/år. Medlem kan man bli när som helst på året, men medlemskapet löper årsvis från 1 januari till 31 december.

Frågor kring medlemskap besvaras genom epost till Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den. Den här e-postadressen är skyddad från spam bots, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den .

Klubbens bankgironummer: 5351-2901
Swish: 123 637 16 86

 

För att bli medlem behöver du skicka ett mail till Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den. där du anger att du vill bli medlem. När du har gjort det så får du en bekräftelse e-postad till dig där du får information om hur inbetalning till vårt konto ska ske. Normalt tar det 1 till 30 dagar efter att pengarna kommit in på klubbens konto tills att du registrerats som medlem. I normalfallet är det klart inom 7 dagar. Tänk på att det oftast tar 3-4 dagar från att Du betalar tills att bankerna fått över pengarna in på klubbens konto. Välkommen!

-Betalning

När ni betalar så är internetbetalning bäst! Det är tydligast för oss som registrerar pengarna och kortar handläggningstiden. Måste ni betala över disk eller via giro så skriv extra tydligt. Vi vill även be er undvika Nordea Bankgiro där vi vid ett flertal tillfällen inte fått tillräcklig information för att se varifrån pengarna kommit. Detta är varken bra för Dig eller klubben så välj helst en annan lösning.

-Registrering av ny fullvärdig medlem

När du betalar in 400SEK på klubbens konto så skriv ditt namn, det användarnamn du önskade vid registreringen, samt att pengarna gäller ”Ny fullvärdig medlem”. Får du plats, skriv även din adress.

Bekräftelse skickas vid registrering.

-Registrering av ny stödmedlem

När du betalar in 150SEK på klubbens konto så skriv ditt namn, det användarnamn du önskade vid registreringen, samt att pengarna gäller ”Ny stödmedlem”. Får du plats, skriv även din adress.

Bekräftelse skickas vid registrering.

-Förlängning av medlemskap

När du betalar in pengarna på klubbens konto så skriv ditt namn, ditt medlemsnummer, samt att pengarna gäller ”Förlängning av medlemskap”.

Bekräftelse skickas INTE vid registrering. Se nedan...

-Övergång från fullvärdig medlem till stödmedlem

När du betalar in 150SEK på klubbens konto för nästa år så skriv ditt namn, ditt medlemsnummer, samt att pengarna gäller ”Övergång till stödmedlem”.

Bekräftelse skickas vid registrering. Du kommer byta ditt medlemsnummer till någonting på S5xxx och kan i och med detta inte längre utnyttja förmånerna (som rabatter, förarträningar, klubbköp mm) som en fullvärdig medlem har.

-Övergång från stödmedlem till fullvärdig medlem

Är du idag stödmedlem och betalar in 250SEK extra på klubbens konto så skriv ditt namn, ditt medlemsnummer, samt att pengarna gäller ”Övergång till fullvärdig medlem”.

Bekräftelse skickas vid registrering. Du kommer byta ditt medlemsnummer till våra ordinarie nummerserie och kan i och med detta direkt utnyttja förmånerna (som rabatter, förarträningar, klubbköp mm) som en fullvärdig medlem har.

-Återregistrering om man gått ur klubben

När du betalar in pengarna på klubbens konto så skriv ditt namn, ditt fd medlemsnummer, samt att pengarna gäller ”Återregistrering”. Får du plats, skriv även din adress.

Bekräftelse skickas vid registrering.

-Vad gör jag om det gått 30 dagar och jag inte blivit registrerad?

Har det gått 30 dagar efter det ni betalat medlemsavgiften så mejla Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den. Den här e-postadressen är skyddad från spam bots, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den för att meddela att så är fallet, Men alltså endast efter 30 dagar, för detta är en ideell förening så vi kan omöjligen jobba med klubben varje dag.

När ni skickar ett mejl om detta så underlättar det oerhört om ni på en gång mejlar följande uppgifter:
1. För och efternamn på Dig, om i förekommande fall även på den som betalt avgiften
2. Medlemsnummer om du har ett
3. Ditt alias på siten (Ditt login namn som du registrerat)
4. Datum när Du betalade
5. Hur betalade Du? Kassaservice? Bankgiro? Internetbank? Skriv vilket och vilken bank

-Hur vet jag att jag förlängt medlemskapet när jag inte får bekräftelse?

Logga in på medlemssidorna, sen Medlemmar -> Min profil. Där ser du dina uppgifter och även hur länge medlemskapet gäller.

-Hur vet jag vilket medlemsnummer jag har?

Skicka ett mejl till Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.